Dobór instalacji elektrycznej i jej wycena

W obecnych czasach bardzo dużym problemem staje się rozbieżność w cenach wykonywania instalacji elektrycznych. Osoby trudniące się tym fachem dostają bardzo dużo telefonów typu: „Dzień Dobry Panu, chciałbym u siebie zrobić instalację elektryczną ale niech mi Pan pierwsze powie ile to będzie kosztować”.

Niestety odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa i graniczy z wróżbą. Planując wykonanie instalacji elektrycznej należy podjąć wiele decyzji inwestycyjnych, które mają wpływ na cenę. Osobiście uważam, że metoda wyceny od punktu jest mało obiektywna i rodzi wiele niedomówień pomiędzy inwestorem i wykonawcą np. czy gniazda w formie wielopunktowej , przełączniki oświetlenia, poszczególne moduły w rozdzielni elektrycznej traktowane są jako osobne punkty?

Najlepszym rozwiązaniem jest wycena instalacji elektrycznej na podstawie projektu i oględzin na miejscu, ewentualnie z przedmiaru robót zawartych w kosztorysie. Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż obecne mieszkania oraz domy jednorodzinne wyposażone są w dużą ilość urządzeń elektrycznych co determinuje przystosowanie instalacji do większego przydziału mocy.

Wyobraźmy sobie małe mieszkanie w bloku o powierzchni około 40m2. Mimo, iż mieszkanie nie jest duże należy przewidzieć około 5 obwodów dla kuchni (zmywarka, czajnik, płyta indukcyjna, piekarnik, reszta) , 2 obwody dla łazienki (pralka, piec gazowy+ suszarka), około 2 obwody na resztę instalacji gniazd i jeden na oświetlenie. Wszystkie te obwody należy zabezpieczyć bezpiecznikami nadprądowymi i minimum jednym różnicowo-prądowym w rozdzielni 2*12 modułów. Przytoczona instalacja posiada około 30-35 punktów (nie licząc jako punkt wyposażenia rozdzielni) i według kosztorysu inwestorskiego jej wykonanie razem z materiałem wynosi około 2500-3000 zł.

Stosując powyższe rozwiązanie mamy gwarancje funkcjonalność i bezawaryjność instalacji, która powinna służyć długie lata. Należy się zastanowić czy warto na tym oszczędzać. Osoby które zobowiązują się wykonać taką usługę za połowę powyższej kwoty, miałyby problem z zakupem samego materiału w tej cenie, a do tego dochodzi przecież jeszcze robocizna.

Oszczędności przy instalacji elektrycznej w tym przypadku są iluzoryczne, gdyż ewentualne niezbędne przeróbki instalacji elektrycznej już po wykończeniu mieszkania mogą znacznie przewyższyć faktyczny koszt instalacji wykonanej zgodnie ze sztuką.

Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo i gwarancja na wykonane prace oraz dostarczenie protokołu z pomiarów elektrycznych – każdy klient powinien domagać się otrzymania tego typu dokumentu.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty sugeruję współpracę z wykwalifikowanymi instalatorami, którzy podchodzą do swojej pracy uczciwie i rzetelnie.

Oceń tekst:
10 votes, average: 4,30 out of 510 votes, average: 4,30 out of 510 votes, average: 4,30 out of 510 votes, average: 4,30 out of 510 votes, average: 4,30 out of 5 ilość głosów: 10, średnia ocena: 4,30
Loading...

Formularz kontaktowy

Formularz zapytania
© 2022 - wszelkie prawa zastrzeżone by EL-WADO Jakub Kleszcz