Pomiar rezystancji izolacji podłóg i ścian.

Jest to sprawdzenie stanu instalacji w pomieszczeniach gdzie jako ochronę przed dotykiem zastosowano wyizolowanie stanowiska pracy w taki sposób, że osoba która styka się z uszkodzonym urządzeniem pozostaje na tym samym potencjale co chroni przed porażeniem prądem rażeniowym .Za bezpieczny prąd umożliwiający uwolnienie się od skurczu wywołanego porażeniem uważa się wartość 10mA. Prąd ten oblicza się korzystając ze wzoru:

Ir = Un/RC+Rp

Un – Napięcie znamionowe w V
RC – Rezystancja ciała ludzkiego – 1000Ω
Rp – rezystancja podłogi

Pomiary należy wykonywać minimum w trzech miejscach w każdym pomieszczeniu wraz z dodatkowym w odległości 1m od obcej części przewodzącej takiej jak grzejniki czy krany. Przed pomiarem badaną powierzchnię należy dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń gdyż ma to duży wpływ na wynik pomiaru. Za powierzchnię spełniającą założenia normy uznaje się wyniki wyższe od 50 kΩ przy 500V napięcia probierczego DC. Do przeprowadzania tego rodzaju pomiarów należy wykorzystywać mierniki rezystancji izolacja oraz sondy zgodniej z normą PN-HD 60364-6 oraz PN-EN 1081.

W przypadku pomieszczeń zagrożonych wybuchem stosuje się posadzki antyelektrostatyczne. W takich przypadkach należy badać rezystancję skrośną oraz powierzchniową. Narzędzia do tego typu pomiarów należy wykorzystywać analogicznie jak przedstawione powyżej z tym, że metodyka pomiarów jest inna. Pomieszczenie należy podzielić na równe kwadraty i w środku każdego przeprowadzić pomiar przy pomocy dwóch sond gdzie jedna podłączona jest do szyny wyrównawczej a druga do miernika w odległości 1m od siebie. Aby uznać posadzkę za elektrostatycznie przewodzącą najbardziej niekorzystny wynik pomiaru należy zestawić z wymaganiami normy gdzie R<1MΩ.

Oceń tekst:
10 votes, average: 4,50 out of 510 votes, average: 4,50 out of 510 votes, average: 4,50 out of 510 votes, average: 4,50 out of 510 votes, average: 4,50 out of 5 ilość głosów: 10, średnia ocena: 4,50
Loading...

Formularz kontaktowy

Formularz zapytania
© 2022 - wszelkie prawa zastrzeżone by EL-WADO Jakub Kleszcz